МПЦ одбележа 40 години автокефалност | Вести | DW | 16.07.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages
Реклама

Вести

МПЦ одбележа 40 години автокефалност

*

Поглаварот на МПЦ, г.г. Стефан изјави дека МПЦ ќе опстои на патот кон независност која кога тогаш ќе биде призната од останатите православни цркви. Со ваква порака г.г.Стефан ја заврши свечената литургија во црквата Света Софија во Охрид, по повод 40 годишнината од возобнувањето на древната Охридска Архиепископија, во МПЦ. Архиепископот наглси дека тој пат го поминале сите цркви кои стекнувале независност и никој тоа не им го оспорувал.