1. Прескокни до содржината
  2. Прескокни до главната навигација
  3. Кон други страници на DW
Култура

Мојот маж

Ана Арсеновска-Зафирова
4 декември 2021

Во именката има маж, а сепак е „женска“ - збирката раскази на Румена Бужаровска „Мојот маж“ е објавена пред седум години и досега е преведена на 10 јазици. Кога работела на книгата, вели Бужаровска, немала идеја дека расказите напишани во прво лице ќе достигнат таква популарност. Книгата доживеа три драматизации, од кои две можеа да се видат на овогодишниот „Млад отворен театар“.

https://p.dw.com/p/43oSj
Прескокни го блокот Тема на денот

Тема на денот

Бугарија протест ВМРО вето Македонија

Зошто во Бугарија пак ечи „Македонијаааа!“

Mazedonien Ljupco Popovski
Љупчо Поповски
Прескокни го блокот Повеќе теми
Врати се на почетната страница