Мотаки демантира ослободување на маринците | Вести | DW | 29.03.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

Мотаки демантира ослободување на маринците

Шефот на иранската дипломатија Мотаки ги отфрли како неточни информациите дека во среда или четврток, ќе бидат ослободени 15-те британски војници заробени во Иран. Тој потврди дека на британски претставници им е дозволено да ги посетат. Мотаки истовремено го обвини Западот дека се обидува да го уцени Иран со политизација на случајот. Петнаесетте британски војници беа уапсени на 23 март, бидејќи наводно влегле во ирански води.