Москва – Лондон | Вести | DW | 21.07.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

Москва – Лондон

*

Во дипломатската криза меѓу Русија и Велика Британија поради убиството на екс рускиот агент Александар Литвиненко, Кремљ се обидува да ги испегла затегнатостите. Портпарол на валадата изјави дека Андреј Луговој, кој во Велика Британија важи за главен осомничен за убиството на Литвиненко, и во Русија важи за осомничен. Досега, Москва го дефинираше Луговој како сведок.