Москва и натаму против заострени санкции против Иран | Вести | DW | 31.10.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

Москва и натаму против заострени санкции против Иран

*

Русија одново се спротистави на воведување дополнителни санкции против Иран поради неговата спорна атомска програма . Еднострани санкции нема да бидат од помош при заедничките напори за решение на спорот – порача рускиот министер за надворешни работи Серегј Лавров по сердбата во Техеран со иранскиот претседател Махмуд Ахмединеџат.

Лавров побара од Ахмединеџат поактивно да соработува со Меѓународната агенција за атомска енергија.