Москва го поддржува Белград | Вести | DW | 06.06.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages
Реклама

Вести

Москва го поддржува Белград

*

Рускиот министер за надворешни работи Сегеј Лавров, воочи разговорите со српскиот колега Вук Јеремиќ во Москва изјави дека Кремљ ги поддржува сите напори на Србија за решавање на косовското прашање. Шефот на српската дипломатија, пред почетокот на разговорите изјави дека независноста на покраината е неприфатливо од сите аспекти. Белград сака стабилно, компромисно решение кое би се постигнало низ нова рунда преговори. На оваа тема во сабота во Москва ќе разговараат рускиот пртетседател Владимир Путин и српскиот премиер Восилав Коштуница.