Монсун во Индија: досега 164 загинати | Свет | DW | 17.08.2018
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages
Реклама

Свет

Монсун во Индија: досега 164 загинати

Бројот на загинати во поплавите во индиската држава Керала предизвикани од поројните монсунски дождови се искачи на 164. Повеќе од 200 илјади жители мораа да ги напуштат своите домови.

Стотици луѓе останаа заробени во покривите на своите куќи поради незапамтените поплави во јужната индиска држава Керала, а спасувачите ги евакуираат со хеликоптери и со чамци.

Во поплавите, кои од 8 август ги предизвикуваат силни монсунски дождови во Керала, според последните официјални информации загинаа 164 лица.

Гледај видео 00:50

Смртоносни поплави во јужна Индија

Откако денеска дождот престана да паѓа, илјадници спасувачи започнаа со итна операција за префрлање на заробените граѓани во околу 1.200 прифатни центри во кои засолниште најдоа над 200.000 луѓе .

Монсунските дождови во претходните 8 дена доведоа до поплави, одрони на земјиштето, уривање на куќи и мостови, и пореметување на воздушниот и железничкиот сообраќај во Керала.

Од монсунските дождови секоја година страдаат стотици луѓе во Индија. Сезоната на монсуните трае од јуни до септември.

Керала е популарна туристичка дестинација со прекрасни пејсажи, водопади и преубави плажи.

DW.COM

Аудио и видео прилози на оваа тема

Реклама