Монопол не смее да има | Македонија | DW | 17.12.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Македонија

Монопол не смее да има

Во македонскиот парламент денеска почнува расправата за новиот предлог закон за енергетика. Европската Комисија реагира критички на новиот закон што треба да стапи во сила на први јануари 2008 година.

default

Со законот ќе се создаде монопол на македонските електрани што е спротивно на европските закони, реагира Европската комисија. Комисијата упати покана до Македонија за консултации во Брисел. Што носат промените на законот за енергетика и како реагираат главните актери во Македонија?