МОК – забрана | Вести | DW | 25.04.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages
Реклама

Вести

МОК – забрана

Меѓународниот Олимписки Комитет им изрече доживотни забрани за учество на Олимписки игри на шестмина австриски олимпијци поради допинг. Од забраната се погодени тројца биатлонци и тројца нордиски скијачи – Волфганг Пернер, Фридрих Пинтер, Волфганг Ротман, Роланд Дитхард, Јоханес Едер и Мартин Таубер. Највисоката казна во историјата, шестемина ја добиваат поради допинг на Олимписките игри во Торино. Ним истовремено ќе им бидат прешкртани сите досегашни пласмани на Олимписките игри.