Можни санкции против Иран | Вести | DW | 29.09.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

Можни санкции против Иран

*

Петте вето сили во Советот за безбедност на ОН и Германија во спорот околу иранската атомска програма изработија листа со нови санкции против Техеран. Во неа се поставува нов ултиматум до официјален Техеран до ноември да ја прекине спорната атомска програма. Дотогаш треба да бидат готови и извештаите на Меѓународната агенција за атомска енергија и на ЕУ околу иранската нуклеарна програма.