Можат ли Европејците да ја спасат и Италија? | Економија | DW | 07.08.2011
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Економија

Можат ли Европејците да ја спасат и Италија?

Во кругови на германската влада има големи сомневања околу тоа дали презадолжената Италија може да се спаси со помош на европскиот „финансиски чадор“.

default

Претседателот на Европската централна банка, Жан-Клод Трише

Според пишување на онлајн изданието на магазинот „Шпигел“, финансиски експерти на германската влада оценуваат дека европските партнери не се во состојба да го покријат целиот волумен на италијанските долгови од преку 1,8 билиони евра. Италијанската национална економија е преголема за да може да се „скрие под европскиот чадор“, сметаат експертите и додаваат дека таа мора сама да си помогне. Европската централна банка денеска ќе расправа околу дилемата дали треба да откупува италијански државни обврзници или не. Премиерот Силвио Берлускони во петокот најави дека ќе го забрза воведувањето мерки за штедење и дека ќе се стреми кон избалансиран буџет уште во 2013 година.

Автор: ГЧ/ЖА/дв

Редактор: Жана Ацеска