1. Прескокни до содржината
  2. Прескокни до главната навигација
  3. Кон други страници на DW
Russland Federica Mogherini in Moskau
Фотографија: picture-alliance/dpa/Sputnik/S. Pyatakov

Могерини со нова осуда за насилството во Скопје

СН/ агенции
28 април 2017

Европската унија преку својата шефица на дипломатијата денеска го осуди насилството во македонскиот парламент и порача дека темелите на демократијата мора да бидат почитувани.

https://www.dw.com/mk/%D0%BC%D0%BE%D0%B3%D0%B5%D1%80%D0%B8%D0%BD%D0%B8-%D1%81%D0%BE-%D0%BD%D0%BE%D0%B2%D0%B0-%D0%BE%D1%81%D1%83%D0%B4%D0%B0-%D0%B7%D0%B0-%D0%BD%D0%B0%D1%81%D0%B8%D0%BB%D1%81%D1%82%D0%B2%D0%BE%D1%82%D0%BE-%D0%B2%D0%BE-%D1%81%D0%BA%D0%BE%D0%BF%D1%98%D0%B5/a-38621007

Високата претставничка за надворешна политика Федерика Могерини денеска повторно ги осуди сцените на насилство во македонското Собрание.

„Насилството е неприфатливо, дотолку повеќе ако се случува во дом на демократијата“, изјави Могерини во коментарот на повеќечасовните безредија во главниот град на Македонија во кои повредени беа 77 луѓе, меѓу кои и 22 полицајци како и повеќе пратеници и новинари.

Могерини, која учествува на средбата на министрите за надворешни работи на земјите членки на Европската унија во Малта, во изјавата за новинарите синоќешните случувања во Скопје ги нарече „сериозна криза, која може да биде опасна“.

Шефицата на европската дипломатија се огласи и синоќа преку социјалната мрежа Твитер. Во заедничката изјава со еврокомесарот за проширување Јоханес Хан, беше истакнато дека насилството во Собранието е целосно неприфатливо и заслужува најостра осуда. Двајцата високи претставници на ЕУ повикаа на смиреност и воздржаност.

Освен тоа тие го поздравија изборот на Талат Џафери за нов претседател на македонскиот парламент и порачаа дека Унијата  е подготвена да работи со Собранието на неопходните реформи за да се придвижи земјата напред кон европскиот пат.

Мачна вечер на насилство во Скопје

Прескокни го блокот Тема на денот

Тема на денот

Конечно шини на Коридорот 8?

Пругата наречена „желба“ ќе влезе во графата - изградба

Прескокни го блокот Повеќе теми

Повеќе теми

Врати се на почетната страница