Мицкоски: Владата на Заев е минато | Северна Македонија | DW | 05.11.2021
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages
Реклама

Северна Македонија

Мицкоски: Владата на Заев е минато

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, по објавувањето на новото парламентарното мнозинство, изјави дека доколку премиерот Заев не ја поднесе најавената оставка, тие ќе поднесат иницијатива за недоверба на Владата.

„Ја очекуваме оставката на Заев, која ја најави. Доколку тоа не се случи, ќе доставиме барање за гласање недоверба на Владата“, рече вечерва лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски.

Тој додаде дека во игра се две опции: „Имаме две опции. Да се окрупни мнозинството и ќе се изгласа недоверба, доколку Заев тактизира со оставката. Другото е да одиме на брзи предвремени избори. Ова е мнозиство со кое се гарантира дека Владата на Заев и СДСМ е минато“, рече Мицкоски.

Претходно, тој на социјалните мрежи објави дека има обезбедено ново мнозинство во парламентот со Беса. Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ објави фотографи од средбата со Арјанит Хоџа од Беса, Арбен Таравари од Алијансата за Албанците, претседателот на Алтернатива, Африм Гаши и Димитар Апасиев од Левица. 

Повеќе: Опозицијата формираше ново парламентарно мнозинство со Беса

„Имаме ново парламентарно мнозинство. Новата иднина доаѓа, ново време и нова надеж. Нѐ чекаат силни предизвици, свесни и благодарни за поддршката заедно ќе успееме. Македонија ќе успее! Имаме ново парламентарно мнозинство“, напиша Мицкоски. 

Afrim Gashi Besa Bewegung Mazedonien

Африм Гаши

Гаши: Се собравме да докажеме дека имаме 61 пратеник

На иста линија е и изјавата на лидерот на Алтернатива, Африм Гаши, кој за телевизијата Сител појасни дека имало иницијатива за собирање потписи за интерпелација на Владата и тие како опозиција се потпишале, а потоа и се фотографирале за да докажат дека тие потписи се собрани.

„ Сега-засега тоа е единствената вест. Како ќе тече понатаму процесот, ќе видиме. Очекуваме да видиме како ќе реагираат и другите пратеници“, рече Гаши.

Според него, „процесот се одвива заради интерпелација на Владата. Ако се изгласа

недоверба, тогаш почнуваат други рокови и тогаш почнува процесот за тоа кој ќе биде мандатар, каква влада ќе се состави. Тогаш ќе седнеме пак и ќе разговараме, но е битно да знаете дека Алтернатива нема да биде дел од Влада која би се повлекла од евроалтантските процеси и интеграции... Ако некоја партија, дел од Влада, со тоа условува, ние нема да бидеме дел од таква влада“, рече Гаши.