1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Митко Чавков

Митко Чавков, роден на 24 јануари 1963 година во Ново Село, Струмичко, е македонски политичар и поранешен министер за внатрешни работи.

Чавков својата работна кариера целосно ја минува во Министерството за внатрешни работи, откако дипломирал на Факултетот за безбедност во Скопје. Најпрво како инспектор во УБК во Струмица, а подоцна и како инспектор за дрога и финансиски криминал. За министер во владата на ВМРО-ДПМНЕ е избран на 13 мај 2015 година по оставката на Гордана Јанкулоска. По доаѓањето на власт на СДСМ во 2017 година, осомничен е од Јавното обвинителство поради упадот во Собранието на 27 април 2017 година. Уапсен е и одредена му е мерка притвор.

Покажи повеќе написи