Мировни разговори во Шарм Ел Шеик | Вести | DW | 25.06.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages
Реклама

Вести

Мировни разговори во Шарм Ел Шеик

*

Израелското и палестинското раководство по шестмесечна пауза денеска во египетското одмаралиште Шарм Ел Шеик ги продолжуваат разговорите за мировниот процес на Блискиот исток. Покрај палестинскиот претседатеел Махмуд Абас и израелскиот премиер Ехуд Олмерт, на средбата ќе присуствуваат и јорданскиот крал Абдула и египетскиот претседател Хосни Мубарак. Централна тема на разговорите ќе биде ривалството меѓу спротивставените палестински фракции Фатах и Хамас. Египетскиот владин кабинет вчера донесе одлука за префрлување на 350 милиони долари финансиска помош за владата на Абас. Израелскиот министер за социјала Исак Херцог во врска со одлуката изјави:

„ Ние ќе се обидеме да помогнеме со со ограничени средства. Ќе и помагаме и ќе ја поддржуваме владата на Махмуд Абас. Сега кога Хамас е надвор од владата дефинитивно можеме да соработуваме со оваа коалиција„ изјави Херцог