Мировни преговори за Дарфур | Вести | DW | 28.10.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

Мировни преговори за Дарфур

*

На почетокот на мировните преговори за Дарфур владата на Судан прогасли едностран прекин на огнот во кризниот регион. Одлуката веднаш стапува на сила, соопшти шефот на суданската делегација на мировната конференција во либанскиот град Сирте. Некои од бунтовничките групи во Дарфур, кој на почетокот ја бојкотираа мировната конференција, сега најавија готовност за разговори со ОН и Афрканската унија. Арапските милиции подржувани од владата во Катрум во регионот Дарфур се борат против групите бунтовници и го тероризираат цивилното население. Од почетокот на 2003 година убиени се најмалку 200 илјади луѓе, а повеќе од 2 милиона се прогонети.