Мировниот квартет со порака до новата палестинска влада | Вести | DW | 22.03.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages
Реклама

Вести

Мировниот квартет со порака до новата палестинска влада

Таканаречениот мировен Квартет за Блискиот Исток ја повика новата палестинска влада на национално единство да го признае Израел . Истовремено до неа е упатен апел да го сузбие насилството. Изјавата подготвена од американското министерство за надворешни работи е прва официјална реакција на меѓународниот посреднички квартет на стапувањето на власт на новата палестинска влада составена од припадници на радикално исламистичката група Хамас и умереното движење Фатах на палестинскиот претседател Махмуд Абас.