Мирна,но тензична ситуацијата во Росток | Вести | DW | 04.06.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages
Реклама

Вести

Мирна,но тензична ситуацијата во Росток

*

По насилните демонстрации од викендот, во градот Росток безбедносната ситуација пред самитот на Г8 останува тензична. Во градот се заострени контролите, а енормно е зголемен бројот на полицајци кои ќе се обидат да спречат избивање на нови насилства. Политичарите од сите партии во Германија денеска ги критикуваа насилните протести во кои беа повредени над 1000 лица. Полицијата соопшти дека по инцидентите се уапсени 128 лица.