Минтеферинг се повлекува од функциите | Вести | DW | 13.11.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

Минтеферинг се повлекува од функциите

*

Вицеканцеларот и министер за труд во сојузната германска влада Франц Минтеферинг се повлече од функцијата. Веста ја потврди портпарол на министерството за труд во Берлин. Претходно за повлекувањето на политичарот од СПД пишуваше и весникот „Берлинер Цајтунг„ Минтеферинг според информациите одлучил да се повлече поради семејни причини. Неговата сопруга подолг период боледува од рак.