Министрите на движењето на Ел Садр ја напуштаат ирачката влада | Вести | DW | 16.04.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

Министрите на движењето на Ел Садр ја напуштаат ирачката влада

Влијателното политичко движење на шиитскиот свештеник Моктада Ел Садр го најави своето повлекување оид ирачката влада . Шест владини министри од редовите на групацијата на Ел Садр го напуштаат кабинетот на премиерот Нури Ел Малики , бидејќи како што истакна тој одбива да претстави план за повлекување на странските трупи од Ирак . Движењето на Садр има 30 пратеници 275 – члениот ирачки парламент.