Милошоски-Подршката на граѓаните еден од најголемите кредити за членството во НАТО | Вести | DW | 15.10.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

Милошоски-Подршката на граѓаните еден од најголемите кредити за членството во НАТО

*

Од Членството во НАТО , покрај безбедносни , Македонија ќе има и економски привилегии- порача денеска македонскиот министер за надворешни работи Антониот Милошоски. Говорејќи на маргините на медиумскиот форум “јавното мислење- фактор за членство во НАТО“, што се одржува во Охрид , Милошоски нагласи дека подршката од 90-проценти што македонските граѓани ја даваат за членството во НАТО преставува еден од најголемите кредити и лобисти на макеонската апликација за Алијансата. Тој се осврна и на спорот со Атина околу уставното име на Македонија, притоа истакнувајќи Грција се обидува да ги користи аргументите на силата со што не праќа добра порака во насока на решавање на спорот.