Посети ја новата страница на DW

Погледнете ја бета-верзијата на dw.com. Сѐ уште не сме готови! Вашето мислење може да ни помогне да ја направиме подобра!

  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Миле Јанакиески

Миле Јанакиески, роден на 18 септември 1978 година во Прилеп, е македонски политичар и поранешен министер за транспорт и врски од редовите на ВМРО-ДПМНЕ.

Јанакиески е министер за транспорт од 2006 до мај 2015 година, кога поднесува оставка неколку дена по крвавиот инцидент во Куманово во кој загинаа 8 припадници на македонските безбедносни служби. Од август 2005 до 2006 година бил и директор на скопскиот Водовод и канализација.