Меѓу извештај на ОН за атентатот врз Харири | Вести | DW | 13.07.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages
Реклама

Вести

Меѓу извештај на ОН за атентатот врз Харири

*

Повеќе од две години по убиството на поранешниот либански премиер Рафик Харири меѓународна истражна комисија идентификуваше повеќе лица за кои се смета дека биле соодговорни во атентатот. Комисијата објави меѓу извештај на нивната истрага за кој во четврток ќе дебатира Советот за безбедност. Комисијата не смета дека Ахмед Абу Адас, со кого тогаш беше снимена видео пораката, е атентаторот самоубиец. Во извештајот се вели дека тој бил принуден да ја сними пораката, а потоа најеверојатно убиен. Најверојатно зад нападото се крие поголема група.