Меѓународен ден на слободата на печатот: апсени, мачени, убивани | Свет | DW | 03.05.2017
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Свет

Меѓународен ден на слободата на печатот: апсени, мачени, убивани

Поради тоа што ја работат својата работа, новинарите се на мета на влади, нарко банди или екстремисти. По повод светскиот ден на Слободата на медиумите потсетуваме на дел од нив, од Мексико преку Македонија до Бангладеш

Денеска во светот се одбележува Меѓународниот ден на слободата на медиумите. Во продолжение правиме пресек на само мал дел од новинарите кои последниве години беа жртви на убиства, закани, малтретирање и вербални напади. Меѓу нив и македонскиот новинар Томислав Кежаровски. Организацијата Репортери без граници и годинава ја смести Македонија на европското дно според слободата на медиумите. 

DW.COM

Реклама