Посети ја новата страница на DW

Погледнете ја бета-верзијата на dw.com. Сѐ уште не сме готови! Вашето мислење може да ни помогне да ја направиме подобра!

  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Метју Нимиц

Метју Нимиц, роден на 17 јуни 1939 година, е американски дипломат и правник и специјален пратеник на Обединетите нации во спорот за името меѓу Република Македонија и Грција.

Нимиц им долгогодишно искуство во американската дипломатија, како и во корпоративното и меѓународното право. Во спорот за името се вклучува во март 1994 година како специјален пратеник на тогашниот американски претседател Бил Клинтон. До декември 1999 година е заменик на специјалниот пратеник на ОН, Сајрус Венс, а потоа самиот ја презема должноста.

Покажи повеќе написи