Метју Миниц за поскоро решавање на спорот со името | Вести | DW | 24.10.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

Метју Миниц за поскоро решавање на спорот со името

*

Метју Нимиц,посредникот во спорот околу името меѓу Грција и Македонија,оцени дека би било добро прашањето да биде решено пред самитот на НАТО во 2008 година,кога Македонија очекува покана во Алијансата.

Нимиц во изјавата за Канал 5 не прецизира дали на состанокот на двете страни во Њујорк на први ноември ќе изнесе нов предлог за решавање на спорот.Претседателката на СДСМ Радмила Шекеринска ја пренесе поддршката на опозицијата кон владата,која треба да ја зајакне позицијата на Македонија.Премиерот Никола Груевски рече дека негова и должност на владата е задржување на уставното име на земјата.