Вегански стек од 3Д-печатач | Панорама | DW | 10.02.2021

Посети ја новата страница на DW

Погледнете ја бета-верзијата на dw.com. Сѐ уште не сме готови! Вашето мислење може да ни помогне да ја направиме подобра!

  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages
Реклама

Панорама

Вегански стек од 3Д-печатач

Изгледа како стек, има вкус на стек, но не е стек! Вештачкото месо од 3Д-печатач има растителни состојки. Речиси перфектната копија наскоро би можела да се најде во супермаркетите.

Израелската старт-ап фирма Redefine Meat зема „мускули“, „крв“ и „маснотии“ од растителни протеини и ги печати во структура која наликува на месо. Банката Барклејс проценува дека глобалниот пазар за алтернативи на месото до 2029 година ќе „нарасне“ до 116 милијарди евра. Покрај старт-ап фирми, во оваа бранша се присутни и големи концерни.

Веганското месо во идеален случај е добра алтернатива - добро е за климата, за животните и здраво за потрошувачите. 

Погледнете го видеото на оваа тема:

Вегански стек од 3Д-печатач