Меркел ќе патува на Блискиот Исток | Вести | DW | 22.03.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages
Реклама

Вести

Меркел ќе патува на Блискиот Исток

Германската канцеларка Ангела Меркел на крајот на месецов ќе замине на турнеја на Блискиот исток во обид да го придвижи мировниот процес. Меркел планира разговори со палестинските и израелски лидери кои и по формирањето на новата палестинска влада не можат да ги усогласат ставовите. Членките на блискоисточниот мировен квартет ја повикаа новата палестинска влада на мир и признавање на Израел. САД, ЕУ, Русија и ОН соопштија дека забраната за директна помош за палестинските власти останува на сила. Претходно Вашингтон и Брисел соопштија дека ќе одржат контакти со преставници на палестинската влада кои не се преставници на Хамас