Меркел ќе оди во посета на Полска | Вести | DW | 16.03.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages
Реклама

Вести

Меркел ќе оди во посета на Полска

Германската канцеларка Ангела Меркел денеска заминува во дводневна посета на Полска, каде ќе разговара за подобрување на затегнатите германско – полски односи. Полските претставници уште еднаш ја нагласија потребата од разјаснување од спорните теми, меѓу кои се и планираниот германско руски гасовод и можните барања на протераните Германци. Меркел во Варшава ќе се заложи и за пробив околу закочениот проект со ЕУ Уставот, кој во сегашната форма Полска го одбива.