Меркел – Јапонија | Вести | DW | 29.08.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

Меркел – Јапонија

*

Германската канцеларка, Ангела Меркел, денеска е во посета на Јапонија. Една од најважните теми на разговорите со премиерот Шинзо Абе е заштитата на климата. Меркел се надева дека Јапонија, која во јануари го презема претседавањето со Групата 8 ќе продолжи со нејзините веќе почнати проекти за намалување на издувните гасови.