Меркел – Турција | Вести | DW | 23.04.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages
Реклама

Вести

Меркел – Турција

Германската канцеларка, Ангела Меркел, побара од турската влада да дејствува по убиството на тројцата соработници во христијанската издавачка куќа во источна Турција. Во интервју за “Минхенер Меркур“ Меркел изјави дека мора да биде преземено се‘ за да се спречи создавање клима која овозможува такви страшни убиства. Истовремено, канцеларката повтори дека инцидентот нема никакво влијание врз преговорите на Турција и ЕУ за приклучување. По убиството во градот Малатија, осомничени за делото се единаесет лица.