Меркел се надева на ослободување на грабнатите Германци | Вести | DW | 04.04.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

Меркел се надева на ослободување на грабнатите Германци

Кризниот штаб на министерството за надворешни работи пружа напори за ослободување на пред два месеца грабнатите Германци во Багдад. Заменик портпарлот на владата Томас Штег рече дека канцеларката Меркел и натаму се надева дека 61 годишна Ханелоре Краузе и нејзниот син ќе бидат ослободени. Министерот за надворешни работи Франк Валтер Штајнмаер, втортата видео снимка објавена вчера ја означи како нечовечна. Во пораката се бара во рок од десет дена Германија да ги повлече војниците на Бундесверот од Авганистан.