Меркел се закани со поостри санкции за Иран | Вести | DW | 15.10.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

Меркел се закани со поостри санкции за Иран

*

Германската канцеларка Ангела Меркел сеуште гледа шанси , преку разговори да се убеди раководството во Техеран да попушти во спорот околу атомската програма. Германија и Русија имаат заеднички интерес да се изнаоѓање решение за ова прашање- изјави канцеларкаат на заедничката пресконференција со рускиот претседател Владимир Путин на крајот од германско-руските владини консултации во Визбаден. Меѓутоа Mеркел нагласи дека доколку разговорите не донесат успех, ќе бидат неопходни нови санкции на меѓународната заедница против Иран. Путин пак соопшти дека тој како и што беше планирано од Германија ќе патува во Техеран на разговори со иранското државно раководство.