Меркел- Саркози | Вести | DW | 13.11.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

Меркел- Саркози

*

Германската канцеларка Ангела Меркел и францускиот претседател Никола Саркози синоќа во Берлин се согласија дека против Иран треба да бидат воведени заострени санкции доколку властите во Техеран не попуштат во атомскиот спор. Двете страни постигнаа согласност во иднина меѓусебно да се договараат околу концептите за доселување. Меркел и Саркози побараа од странците во двете земји да направат поголеми напори во интегрирањето.