Меркел-Саркози | Вести | DW | 16.07.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages
Реклама

Вести

Меркел-Саркози

*

Германската канцеларка Ангела Меркел и францускиот претседател Николас Саркози, денеска во Тулуз ќе расправаат за иднината на европскиот авио концерн ЕАДС, производителот на авионите од типот Ербас. Според информациите двајцата лидери ќе соопштат дека францускиот менаџер Луи Галос ќе биде назначен на раководната функција во ЕАДС, а Томас Ендерс, досегашен заменик директор на корпорацијата, ќе биде извршен директор на Ербас.