Меркел разговараше со Нелсон Мендела | Вести | DW | 06.10.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

Меркел разговараше со Нелсон Мендела

*

Германската канцеларка, Ангела Меркел, во Јоханесбург оставри средба со поранешниот претседател на Јужноафриканската република, Нелсон Мендела. 89 годишникот важи за симбол за победата над апартхејдот во неговата земја. Меркел по разговорите изјави дека средбата со Мендела и‘ оставила голем впечаток. Мендела ја прими Меркел во приватна посета. Потоа канцеларката заминува за Капштад каде ќе го разгледа проектот кој се занимава со промените на климата на југот на континентот.