Меркел против Трансрапид во Иран | Вести | DW | 02.06.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages
Реклама

Вести

Меркел против Трансрапид во Иран

Германската канцеларка Ангела Меркел се изјасни против изградбата на делница на Трансрапид железница во Иран.Германско учество во таков проект е целосно неприфатливо,бидејќи иранскиот претседател останува на ставот за уништување на Израел,изјави Меркел за денешен Шпигел.Иран минатата недела порача проект сртудија кај една минхенска фирма.Магнетната железница важи за германски врвен технички проект.