Меркел – Полска | Вести | DW | 17.03.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages
Реклама

Вести

Меркел – Полска

Германската канцеларка Ангела Меркел предупреди од поделба на Европа поради затегнатите односи на Полска кон Германија и кон ЕУ. При посетата на Варшава таа побара од полската влада да го смени ставот по прашањата на енергетската соработка, безбедноста и европскиот устав. Полска имено ја попречува соработката со Русија на енергетски план, го блокира напредокот на полето на заедничкиот устав на ЕУ и се реши да дозволи инсталирање модерни американски анти ракетни системи без консултација со европските партнери.

Што се однесува до билтаералните односи меѓу Германија и Полска, Меркел посочи дека нејзината влада не ги поддржува барањата на поранешните протерани Германци од Полска во времето на Втората светска војна за враќање на имотот.