Меркел повика Европа да биде единствена | Вести | DW | 21.03.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages
Реклама

Вести

Меркел повика Европа да биде единствена

Со оглед на спорот околу плановите на САД за поставување на систем за заштита од ракети во Полска и Чешка , германската канцеларка Ангела Меркел предупреди од можна поделба на Европа .

Меркел за весникот Рајнишен Пост од Дизелдорф изјави дека Европа би загубила во својата сила и способноста да го истакне сопствениот став доколку е неединствена. И во другите области , како на пример во енергетската политика , мора да се стремиме кон заедничка позиција на Европејците – порача Меркел.