Меркел патува за Кина | Вести | DW | 26.08.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

Меркел патува за Кина

*

Германската канцеларка Ангела Меркел која денеска патува за Кина потврди дека со властите ќе разговара и за состојбата со човековите права во земјата. Врските меѓу Берлин и Пекинг во меѓувреме толку се зацврстија што може да разговараме и за спорни прашања, изјави Меркел. Тема на разговорите ќе бидат и климатските промени и проблемите со пиратерија. Меркел по Кина патува за Јапонија. Канцеларката ја прати и висока стопанска делегација.