Меркел одговара на критиките за Лама | Вести | DW | 21.11.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

Меркел одговара на критиките за Лама

*

Германската канцеларка Ангела Меркел ги отфрли критиките за нејзината средба со Далај Лама во нејзиниот кабинет во Берлин. Во изјава за Билд Цајтунг, Меркел нагласи дека како сојузен канцелар таа сама одлучува кого и каде ќе го прими. Кинеските власти во знак на лутина откажаа повеќе билатерални средби. Во интервјуто за весникот Меркел уверливо нагласи дека коалицијата со Социјалдемократите ќе опстои до 2009 година.