Меркел на Путин му испраќа пиво, со што ѝ возвраќа тој? | Панорама | DW | 13.03.2018
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Панорама

Меркел на Путин му испраќа пиво, со што ѝ возвраќа тој?

На човек како Владимир Путин не е лесно да му одберете подарок. Но, на Ангела Меркел по се изгледа тоа и успева. Меркел редовно му испраќа на рускиот претседател од неговото омилено пиво. Со што ѝ се реваншира тој?

Во интервју објавено за време на викендот, рускиот претседател Владимир Путин соопшти дека одржува редовни контакти со германската канцеларка Ангела Меркел, и дека таа, одвреме навреме му испраќа по неколку шишиња од неговото омилено пиво. Путин мина долги години како агент на КГБ во поранешна Источна Германија и очигледно се уште ја негува страста за германското пиво. Неговото омилено е пивото на „Радебергер“, а Меркел се грижи за тоа рускиот претседател редовно да ја добива својата доза од омилениот пијалок.

По само еден ден од изјавата на Путин, германската канцеларка беше прашана на прес-конференција со што таа му се реваншира на рускиот претседател?
Одговорот погледнете го во видеото:

Гледај видео 00:32

Меркел на Путин му испраќа пиво, со што ѝ возвраќа тој?

Аудио и видео прилози на оваа тема

Реклама