Меркел најавува опстојување на реформскиот курс | Вести | DW | 23.11.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

Меркел најавува опстојување на реформскиот курс

*

Германската канцеларка Ангела Меркел најави дека тесно ќе соработува со вицеканцеларот Франк Валтер Штајнамер во спроведување на реформскиот курс на владата. Големата коалиција ќе продолжи да работи на проектите како наука, истражување и грижа за децата. Во повеќе интервјуа за билансот од досегашното две годишно владеење Меркел побара од СПД во спорот за најмалата гарантирана плата да се приближат кон ставовите на Унијата.