Меркел – Кјото | Вести | DW | 31.08.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

Меркел – Кјото

*

Германската канцеларка, Ангела Меркел, смета дека преговорите околу нов договор за заштита на климата во светот ќе бидат тешки. Сепак, според Меркел, друг пат нема. Меркел за заштита на климата зборуваше во Кјото, каде во 1997 година беше потпишан Договорот за заштита на климата. Тој истекува во 2012 година и треба да биде заменет со нов.