Меркел – Кина | Вести | DW | 27.08.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

Меркел – Кина

*

Германската канцеларка Ангела Меркел ги почна политичките разговори во Кина. На средбата со кинескиот премиер, Вен Џиабао таа даде уверување дека германската влада и стопанството имаат намера и натаму да ги надградуваат блиските односи со Кина. Меркел е во придружба на голема стопанска делегација. Темите на нејзините разговори за време на посетата на Кина се движат од заштита на климата, преку одбрана од пиратеријата до загриженоста на германските потрошувачи поради кинеските производи кои се опасни по здравјето. Германската канцеларка има намера да го отвори и прашањето на човековите права во Кина.