Меркел и Проди за Косово и Авганистан | Вести | DW | 21.11.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

Меркел и Проди за Косово и Авганистан

*

Случувањата на Косово и во Авганистан беа главна тема на меѓувладините консултации на германската канцеларка Ангела Меркел и италијанскиот премиер Романо Проди, кои се одржаа вчера во близина на Берлин. Двајцата се согласија дека за Косово треба да се најде прифатливо решение за двете страни за да се избегнат тензиите, како и јасно да се стави на знаење дека Србија ќе игра голема улога во решавањето на ова прашање. Меркел и Проди ја поддржуват идејата за нова донаторска конференција за Авганистан.На средбата учествува и шефовите на дипломатиите на двете земји, Штајнмаер и Далема.