Меркел има средба со Нелсон Мендела | Вести | DW | 06.10.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

Меркел има средба со Нелсон Мендела

*

Германската канцеларка, Ангела Меркел, денеска треба да разговара со поранешниот претседател на Јужноафриканската република, Нелсон Мендела. 89 годишникот важи за симбол за победата над апартхејдот во неговата земја. Мендела ќе ја прими Меркел во приватна посета. Потоа канцеларката заминува за Капштад каде ќе го разгледа проектот кој се занимава со промените на климата на југот на континентот.