Меркел за мисијата во Авганистан | Вести | DW | 15.09.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

Меркел за мисијата во Авганистан

*

Германската канцеларка Ангела Меркел одново се изјасни за продолжување на ангажманот на Бундесверот во Авганистан,зашто тоа е во интерес и на безбедноста на Германија,објави таа во пораката на интернет.Бундестагот во октомври и во ноември ќе решава за продолжување на мисијата.

Во Гетинген партијата на Зелените пак одржува вонреден конгрес за усогласување на ставот прд гласањето во Бундестагот за натамошен ангажман во Авганистан.

Германскиот министер за одбраа Франц Јозеф Јунг потенцира дека и во иднина германските војници ќе останат на посигурниот север на Авганистан.