Меркел за европскиот устав во Португалија | Вести | DW | 12.05.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages
Реклама

Вести

Меркел за европскиот устав во Португалија

Германската канцеларка Ангела Меркел се наоѓа во Португалија на советувања околу идниот европски устав.Меркел во близина на Лисабон води разговори со претседателот на Европската комисија Жозе Мануел Барозо,претседателот на Европскиот парламент Ханс Петеринг и португалскиот премиер Сократес.Тој ја повика канцеларката Меркел да придонесе за придвижување на 27 земји од ЕУ во однос на преговорите за европскиот устав.