Меркел заминува за Кина | Вести | DW | 25.08.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

Меркел заминува за Кина

*

Спроти утрешното заминување на канцеларката Ангела Меркел во посета на Кина, организацијата за човекови права Амнести интернешенал ја критикуваше ситуацијата на ова поле во таа земја. Генералната секретарка на германската секција на Амнести, Барбара Лохбилер побара од канцеларката Меркел да не ги запостави проблемите со човековите при посетата. Во моментов дијалогот со Кина напредува на економски план, додека договорената соработка на полето на човековите права е во застој – нагласи Лохбилер.